Spotkanie przedświąteczne w naszej szkole

 

„Jest taki dzień, bardzo ciepły ,choć grudniowy...”

   Szczególnym dniem dla klas gimnazjalnych 3A i 3B był piątek 21 grudnia 2018 r. Obie klasy przygotowały „Wigilijkę”, czyli spotkanie przedświąteczne, już po raz ostatni w takim gronie. Rozpoczęliśmy krótkim programem artstycznym, który przybliżył nam to, co naprawdę jest istotne podczas Świąt Bożego Narodzenia.  Następnie głos należał do pani dyrektor Elżbiety Stodolak, która swoim przemówieniem przekazała wiele ciepłych słów dla uczniów obu klas, ich rodzin i nauczycieli. Ksiądz Grzegorz Lecznar odmówił modlitwę i rozpoczął dzielenie się opłatkiem. Wszyscy złożylismy sobie szczere życzenia, przy łzach wzruszenia. Potem raczyliśmy się pysznymi  potrawami przygotowanymi przez uczniów, ich rodziców i babcie (za co serdecznie dziękujemy). W uroczystym nastroju przy świątecznie udekorowanych stołach  śpiewaliśmy kolędy. Spotkanie zakończylismy pamiątkowymi zdjęciami, które kiedyś będą przypominać nam te wyjątkowe chwile z życia naszej szkoły...

Ela Rycyk

 


 

Finał konkursu "Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów"

 

   13 grudnia uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej wzięli udział w 26, jubileuszowym finale wojewódzkiego  konkursu „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów”.  Drużyna w składzie: Maksymilian Pluskwa, Michał Krajnik, Urszula Pawłowska  zdobyła 4 miejsce wśród 17 szkół biorących udział w konkursie, natomiast Maksymilian Pluskwa  2 miejsce w konkurencji indywidualnej  wśród 61 uczniów  Gratulujemy finalistom i życzymy dalszych sukcesów.

 

 

 

 

Zjęcia pochodzą ze strony: https://www.facebook.com/Bieszczadzki.P.N
 (przekierowanie ze zdjęć)

 


 

Zbiórka charytatywna dla dzieci z Hospicjum

 

   W naszej szkole w dniach odbyła się zbiórka charytatywna dla dzieci z Hospicjum przy Zespole Szkół przy Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. Królowej Jadwigi w Rzeszowie. Zostało zebranych wiele artykułów szkolnych oraz zabawek. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za oddane serce.

K.A. , D.P.

 


 

Pomagamy potrzebującym - podsumowanie akcji charytatywnej

 

    W naszej szkole odbyła się zbiórka pieniędzy na cel charytatywny związany z leczeniem pana Jacka Bochnaka, który uległ wypadkowi. Wszystkie klasy oraz nauczyciele brali w niej czynny udział. Udało nam się zebrać łącznie 550zł. Cała kwota została przekazana w ręce pana Macieja Bara, który wraz z innymi rzeczami użytkowymi przekaże bezpośrednio rodzinie. Dziękujemy wszystkim za wzięcie udziału w tej akcji. Powtórka po Nowym Roku.

K.A. , D.P.

 


 

Zabawa andrzejkowa

 

   Dnia 29 listopada 2018r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej odbyła się zabawa andrzejkowa. Uczestniczyli w niej zarówno uczniowie Gimnazjum jak i Szkoły Podstawowej. Od godziny 16:00 młodzież bawiła się do popularnych utworów muzyki popowej oraz disco polo.

   W programie zabawy znalazły się różnego rodzaju konkursy m.in. krzesełka i karaoke. Tradycyjnie została odtańczona belgijka. O godzinie 20:30 wszyscy szczęśliwi wróciliśmy do swoich domów. Dziękujemy wszystkim opiekunom i przybyłym uczniom za mile spędzony czas.

K.A. , D.P.

 


 

Złożenie zniczy w "miejscu straceń" na Gruszce

 

   Samorząd Uczniowski zorganizował zbiórkę zniczy w celu zapalenia ich na miejscowej górze Gruszka w miejscu straceń.

   Delegacja Samorządu Uczniowskiego w składzie: Ula Pawłowska, Paulina Dąbrowska i Kacper Kabala udała się na górę Gruszka, gdzie w lesie, w  niewielkiej odległości od drogi głównej, znajduje się miejsce upamiętniające śmierć Polaków straconych z rąk hitlerowców. Co roku nasi uczniowie odwiedzają je dbając o porządek i pamięć tego miejsca, w którym 5 lipca 1940 r. rozstrzelanych zostało 115 osób przywiezionych z Sanockiego więzienia. Uczniowie złożyli znicze i po krótkiej chwili upamiętniającej śmierć poległych wrócili do szkoły.

 


 

Awans w konkursach kuratoryjnych do etapu rejonowego

 

   Troje uczniów z naszej szkoły awansowało w konkursach kuratorycjnych z etapu szkolnego do etapu rejonowego. Są to:

    - Ula Pawłowska (3B): matematyka, chemia

    - Ola Łukowska (3B): chemia

    - Emilia Szajna (3B): język angielski

   Gratulujemy i życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursowym. 

 


 

Nasi uczniowie na połoninach...

 

   18 października 2018 r. uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej i Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej pożegnali złotą polską jesień podczas zajęć terenowych na ścieżce przyrodniczej Muczne – Bukowe Berdo. Był to kolejny punkt programu „Zachowamy piękno i walory przyrodnicze Bieszczadów” realizowanego wspólnie z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym.

   Wyprawę rozpoczęliśmy od obserwacji żubrów w Zagrodzie Pokazowej. Uczniowie poznali tu biologię i przystosowania tych największych zwierząt kopytnych bieszczadzkiej puszczy. Głównym punktem było przejście szlakiem na Bukowe Berdo. Ostatnie opadające liście, słoneczna pogoda, wspaniała atmosfera towarzyszyły uczniom w czasie przemarszu na szczyt.

   Pamiątkowe zdjęcia i niezapomniane wrażenia to podsumowanie tej wyprawy.

 


 

Dzień Papieski

 

   Dnia 16 października 2018r. przypada 40. rocznica wyboru Św. Jana Pawła II (patrona naszego gimnazjum) na Stolicę Piotrową. Był to dla nas uczniów szczególnie ważny dzień. O godzinie 8:30 wyruszyliśmy z pocztem sztandarowym do kościoła parafialnego pw. Św. Wojciecha w Tarnawie Górnej, gdzie odbyła się uroczysta Msza Święta. Proboszcz, ks. Jan Krupiński, wygłosił kazanie, w którym nakreślił nam postać Karola Wojtyły. Po mszy można było ucałować relikwię świętego, obejrzeć montaż słowno-muzyczny wykonany przez uczniów klasy 3b gimnazjum oraz obejrzeć wystawę przygotowaną z okazji 40. rocznicy rozpoczęcia Pontyfikatu Papieża Polaka. Po wyjściu z kościoła wszyscy odśpiewaliśmy „Barkę” przy pomniku Jana Pawła II, znajdującego się na placu kościelnym. Przedstawiciele naszej szkoły (Urszula Pawłowska, Natalia Groń, Maksymilian Pluskwa oraz Jakub Stasiowski) złożyli kwiaty oraz zapalili znicze. Po całej uroczystości odprowadziliśmy sztandar do szkoły. Dziękujemy wszystkim za udział w tym jakże ważnym dla nas dniu.

 


 

Dzień Edukacji Narodowej

 

   W piątek, 12 października Samorząd Uczniowski przygotował dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły występ artystyczny z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W tym roku za racji tylko dwóch klas gimnazjalnych połączono uroczystość ze Szkołą Podstawową w Tarnawie Dolnej, tym bardziej, że wiele nauczycieli naszego Gimnazjum uczy również w sąsiadującej Szkole Podstawowej.

   Chociaż jest niewiele ponad 40 gimnazjalistów, wiele uczniów zaangażowało się w przygotowania, czego efektem było bardzo ciekawe i niezwykle rozrywkowe przedstawienie. Był kabaret, piosenki rozrywkowe i poważne, podobnie wiersze... Oprócz tego gimnazjaliści zorganizowali turniej między nauczycielami Gimnazjum a nauczycielami Szkoły Podstawowej. Wygrali nauczyciele Gimnazjum, a precyzyjnie rzecz ujmując – nauczycielki, bo oprócz różnych szkół do konkurencji stanęli też reprezentacji różnych płci - Panie z Gimnazjum i Panowie ze Szkoły Podstawowej. :)

   Poznaliśmy też tegorocznych zdobywców wyróżnień w wybranych kategoriach nauczycieli Gimnazjum. Po podliczeniu głosów w przeprowadzonej ankiecie okazało się, że poszczególne tytuły uzyskali:

   - Marek Drwięga: tytuł najbardziej wymagającego nauczyciela,

   - Jarosław Bochnak: tytuł nauczyciela z największym poczuciem humoru,

   - Jarosław Bochnak: tytuł najsympatyczniejszego nauczyciela roku.

   Uczniowie podziękowali wszystkim pracownikom szkoły za ich pracę i składając życzenia wręczyli róże zakupione przez Radę Rodziców.

   Pani Dyrektor w swoim wystąpieniu przypomniał istotę Święta Edukacji Narodowej. Wręczył wyróżnienia nauczycielom za ich zaangażowanie w pracy i sukcesy zawodowe i podziękował wszystkim zebranym.

 


 

Spotkanie z Panem Doktorem Markiem Drągiem z Politechniki Wrocławskiej

 

   5 października młodzież gimnazjalna miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z Panem Doktorem Marcinem Drągiem z Politechniki Wrocławskiej. Spotkanie odbyło się na terenie naszej szkoły, podczas którego pan doktor w bardzo ciekawy i przystępny sposób przedstawił najnowsze osiągnięcia w dziedzinie chemii biologicznej skupiając się na nowych metodach walki z rakiem czyli z chorobami nowotworowymi.

 


 

 

XII Szkolny i VI Gminny Rajd Szlakiem Papieskim

 

   W dniu 1 października 2018 r. odbył się XII Szkolny i VI Gminny Rajd Szlakiem Papieskim, w którym wzięło udział łącznie ponad 200 osób z 8 okolicznych szkół. Każdy uczestnik przed wymarszem otrzymał pamiątkową plakietkę, a organizatorzy pokrótce opowiedzieli historię rajdu. Około godziny 8:30 z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej udaliśmy się na górę Makówkę. W czasie trasy Ula Pawłowska oraz pan Marek Drwięga opowiedzieli, co nie co o pobliskich miejscowościach. Kolejnym celem wędrówki była góra Gruszka. Tam Gabriela Hoksa  wraz z panem od historii opowiedzieli o tragedii  z przed lat, wszyscy odśpiewaliśmy hymn państwowy, kilka pieśni patriotycznych, zmówiliśmy modlitwę, a następnie zapaliliśmy znicze. Następnie udaliśmy się w stronę góry Czekaj, a stamtąd zeszliśmy do ośrodka rekolekcyjnego w Olchowej, gdzie Panie z KGW przygotowały ciepły poczęstunek, aby zregenerować siły do dalszej drogi. Po półgodzinnej przerwie zaczęliśmy zwiedzać Olchowe wraz z ks. Lechmarem – dyrektorem Ośrodka Rekolekcyjnego, który opowiedział nam stare dzieje tej pięknej miejscowości. Następnie z powrotem wróciliśmy pod Ośrodek, gdzie pan Melchior Ryniak - dyrektor Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej oraz główny sponsor imprezy Burmistrz Miasta i Gminy Zagórz pan Ernest Nowak uroczyście zakończyli nasz rajd.  Po godzinie 15:00 przyjechały autobusy, które zawiozły nas pod macierzyste szkoły. Chcielibyśmy serdecznie podziękować księdzu Lechmanowi, paniom z KGW w Olchowej za miłe przyjęcie, poświęcony nam czas oraz pyszny bigos. 

 


 

Wybrany zostal przewodniczący Samorządu Szkolnego

 

  25 września, odbyły się wybory na stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Za organizację przeprowadzonych wyborów odpowiadała komisja wyborcza w składzie: Zuzanna Błaszak, Martyna Długosz i Kornelia Kantorek. Zespół ten przygotował salę wyborczą,  przeprowadził wybory, podliczył głosy  i sporządził protokół w którym zamieszczone zostały wyniki głosowania do informacji publicznej. Przewodniczącym Samorządu Szkolnego w roku szkolnym 2018/2019 została...

Urszula Pawłowska

    Serdecznie gratulujemy! W najbliższych dniach sfinalizowane zostanie formowanie zarządu Samorządu Uczniowskiego. 

 


 

 

Kandydaci na stanowisko Przewodniczącego SU

 

    Na stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego naszego gimnazjum na rok szkolny 2018/2019 będą ubiegać się 4 osoby, a są to:

  - Natalia Groń  (3A)

  - Anita Kopczyk  (3A)

  - Urszula Pawłowska  (3B)

  - Mateusz Zajkowski  (3B)

    Obecnie trwa okres kampanii wyborczej, w którym kandydaci będą walczyć o jak największe poparcie w czasie wyborów. Wybory odbędą się 25 września.

 


 

Konkursy przedmiotowe 2018/2019

 

    Zachęcamy uczniów do brania udziału w konkursach kuratoryjnych. Wymagania do konkursów z poszczególnych przedmiotów znajdują się TUTAJ. Proszę pobrać  dokument wordowski z treścią wymagań według przedmiotów, zaczynamy od I etapu (etap szkolny).

 


 

Narodowe czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego

 

   Już kolejny rok z rzędu nasza szkoła włącza się w akcję organizowaną przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej „Narodowe Czytanie”.  Biblioteka szkolna zorganizowała spotkanie, w którym uczniowie obydwu tarnawskich szkół wysłuchali fragmentów  powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.

   Wśród czytających znaleźli się nauczyciele: Maciej Bar, Elżbieta Rycyk i Izabela Krawczyk oraz uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Spotkaniu towarzyszyła wystawka poświęcona życiu i twórczości autora. Słuchacze zostali zapoznani z kontekstem historycznym powieści, wysłuchano też listu od  prezydenta Andrzeja Dudy. Uczestnicy mieli możliwość przybicia pamiątkowego stempla.

   W tym roku Narodowe Czytanie miało szczególne znaczenie, gdyż świętujemy  stulecie odzyskania niepodległości. Stąd taki właśnie dobór tekstu.  „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego to powieść opisująca trudne początki młodej polskiej państwowości, związane z tym czasem nadzieje i marzenia Polaków.

 


 

Witamy w nowym i ostanim roku szkolnym 2018/2019

 

   Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 przebiegało zgodnie z założonym planem. 3 września, o godzinie 8:00 rozpoczęła się msza święta w kościele parafialnym w Tarnawie Górnej, na której byli obecni uczniowie, rodzice i nauczyciele. Po mszy wszyscy zgromadzeni udali się do szkoły gdzie odbyła się akademia inauguracyjna roku szkolnego wspólnie połączona Gimnazjum ze Szkołą Podstawowa.

    Ten rok szkolny jest ostatnim rokiem szkolnym w historii naszego Gimnazjum. W wyniku reformy systemu edukacyjnego w naszym kraju dobiega do końca istnienie gimnazjów. W związku z tym obecne klasy trzecie są ostatnimi klasami Gimnazjum im. Jana Pawła II w Tarnawie Dolnej.

   Zaszło też sporo zmian kadrowo-organizacyjnych. Na emeryturę odeszły: Pani Janina Nycz - nauczycielka języka angielskiego oraz Pani Helena Niemiec prowadząca do tej pory świetlice. Odeszła też nauczycielka matematyki - Pani Maria Kozdrowska, nauczycielka chemii - Pani Jolanta Olszak oraz Ksiądz Andrze Kudyba. W tym roku szkolnym matematyki uczyła będzie Pani Halina Sadlik, chemii - Pani Krystyna Witowicz, języka angielskiego - Pani Elżbieta Rycyk, a języka polskiego - Pani Anna Kruczek. Zaszły też zmiany w wśród pracowników administracyjnych. Zmienił się nam też dyerektor szkoły, Pan Melchior Ryniak został dyrektorem Szkoły Podstawowej w Tarnawie Dolnej, natomiast stanowisko pełniącej obowiązki dyrektora naszego gimnazjum objęła Pani Elżbieta Stodolak. Wychowawcami klas trzecich zostali:

    3AElżbieta Rycyk

    3BAnna Kruczek

 Życzymy wszystkim udanego roku szkolnego 2018/2019!   :)

 

 


 

Plan uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego w Gimnazjum

- 3 września 2018 r. (poniedziałek)

 

    Rozpoczniemy Mszą świętą w Kościele parafialnym w Tarnawie Górnej o godzinie 8:00. Następnie przemarsz z Pocztem Sztandarowym do szkoły. Uroczystości szkolne odbędą się na sali gimnastycznej. Po ogólnoszkolnej inauguracji rozpoczęcia roku szkolnego, uczniowie spotkają się z wychowawcami w klasach.

 

Dowozy do kościoła w dniu 3.09.2018 r:

  - Kalnica :  7:15
  - Brzozowiec:  7:30
  - Olchowa:  7:45

 

Odwozy ze szkoły:

  - Kalnica:  10:00
  - Brzozowiec :  10:00
  - Olchowa (razem z Kalnicą):  10:00

 

 

 

 


ARCHIWUM